Úvod O nás Ponuka Objednávka Dokumenty Články Komiksy Kontakt
KOMPLET s.r.o.
NONSTOP havarijná služba
Potrebujete okamžitú pomoc?
Volajte
0905 610 190

Bleskozvody majú svoj význam

Publikované: 1.5.2019

Nad Slovenskom vznikajú milióny bleskov za rok. Dokonca vraj nie sú ojedinelé ani prípady, keď sa nad našim územím objaví 80 až 100-tisíc výbojov za jeden deň. Najviac ich je v lete, počas letných búrok. Aj preto je možno práve teraz čas na revíziu bleskozvodu na vašom dome.

Slovenská legislatíva striktne neprikazuje projektantom a stavebným firmám inštalovať bleskozvody na nové stavby. Ak je však bleskozvod súčasťou projektovej dokumentácie, stavebník ho musí na dom postaviť. Odborníci tvrdia, že ani najdokonalejší bleskozvod nedokáže úplne ochrániť stavbu pred ničivou silou blesku. Dokáže však eliminovať jeho možné účinky a zabrániť škodám na majetku. A preto rozhodne má svoj význam.

Úloha bleskozvodu je jasná – nasmerovať blesk tak, aby stavbu obišiel. To znamená, čo najrýchlejšou trasou ho odviedol zo zachytávača do kovového jadra ukrytého pod zemou.

Bleskozvod sa skladá z troch častí:

  • zachytávača (zachytáva výboj blesku)
  • zvodov (vodivých spojení, ktoré vidíme voľným okom a smerujú zo strechy do zeme)
  • uzemňovača (je zakopaný v zemi).

Blesk sa vytvára v búrkových mrakoch. Medzi kladnými a zápornými časticami sa v ňom sústreďuje obrovské napätie. Intenzita elektrostatického poľa búrkového mraku je taká silná, že medzi jeho zápornou a kladnou časťou dochádza k mohutným elektrostatickým výbojom, pri ktorých vzniká teplota až 33-tisíc °C. Týmto výbojom hovoríme blesky. Sprievodným javom blýskania sa je hrmenie, ktoré však počujeme spravidla až po niekoľkých sekundách, pretože zvuk sa šíri pomalšie ako svetlo.

Potrebujete našu pomoc?

Nečakajte a kontaktujte nás. Vyplňte nezáväzný formulár na našej stránke, napíšte nám email na komplet@komplet.sk, alebo nám zavolajte na našu nonstop linku 0905 610 190.

Táto internetová stránka používa súbory cookie a ukladá anonymné informácie o vašej návšteve. Prehliadaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním súborov cookie vo vašom zariadení a so zberom anonymných informácii o vašej návšteve.