Brečtan na bleskozvode - pekné ale smrteľné

publikované: 23.7.2015, naposledy aktualizované: 3.10.2023

Dom porastený brečtanom síce vyzerá pekne, ale predstavuje potencionálne nebezpečenstvo pre obyvateľov.

Keď ide človek po starom meste v Bratislave vie nájsť veľa krásnych vecí. Okrem iného aj staré, nádherné domy obrastené brečtanom. Áno je pravda, že je to krásne ale v prvom rade je to extrémne nebezpečné. Ako je tam brečtan príliš dlho a moc dobre sa mu darí tak sa môže dostať do tela budovy a vie ju celú doslovne prerásť a rozmrviť. Ale to je otázka niekoľkých rokov. Ale v čom je nebezpečný ešte viac? Kvôli brečtanu môže dôjsť k obrovskému požiaru v priebehu pár minút.

Máte krásny nový dom. No príde vám taký chladný a tehlový. Máte pocit, že bývate v ľadovej kocke a k tomu tá tyč od bleskozvodu vám prekáža pri pohľade. Čo spravíte? Rozhodnete sa ju zamaskovať. Ako? Kúpite si akúkoľvek ťahavú rastlinku a zasadíte ju hneď vedľa. Obrovská chyba!!! Prečo? Je to prosté, v prvom rade si treba uvedomiť, čo je to vlastne bleskozvod a na čo sa používa. A teraz si predstavte, čo sa stane keď udrie blesk do bleskozvodu ktorý nie je obrastený. Blesk pekne bezpečne odvedie do zeme a maximálne vám môže poškodiť poistky v dome. No žiadna veľká škoda. Ale čo keď je bleskozvod obrastený? Akonáhle sa blesk, s ohromnou energiou dotkne brečtanu ten začne horieť. Skôr ako sa nazdáte horí vám váš novo zaizolovaný dom kvôli ktorému musíte ťahať v robote nadčasy. A skôr ako prídu hasiči máte aj po novej streche.

Samozrejme existuje aj druhá možnosť. Brečtan alebo akákoľvek iná rastlina ktorá je pri vašom bleskozvode je tiež extrémne vodivá. V praxi to znamená, že čokoľvek sa dotýka, čo i len trošku, vašej rastliny sa stáva okamžite nebezpečné. Elektrický prúd sa dostane do zábradlia, steny alebo podlahy a môže vás dokonca usmrtiť.

Osobne si myslím, že toto sú dostatočné dôvody prečo nemať pri bleskozvode akúkoľvek rastlinu. Je to možno na pohľad pekné ale môže vás to stáť viac ako by ste chceli.

Potrebujete pomôcť?Kontaktujte nás

KOMPLET s.r.o.

Trebišovská 3
821 02 Bratislava
Havarijná služba: 0905 610 190
tel.: 02 / 4342 7966
02 / 4342 7969
email: komplet@komplet.sk