Termostatická hlavica - ako funguje a ako ju používať

publikované: 1.2.2018, naposledy aktualizované: 7.2.2021

Náklady na kúrenie tvoria stále najvyššiu položku z celkových výdavkov na bývanie. Nejedna rodina sa preto zamýšľa nad tým, ako ušetriť peniaze za teplo. Jednoduchým, ale účinným riešením môže byť termostatická hlavica s hydraulickým ventilom.

Odborníci tvrdia, že nájsť investíciu, ktorá by mala rýchlejšiu návratnosť než „termoventil“, je ťažko riešiteľná úloha. Ide o základný a užívateľsky veľmi jednoduchý stupeň regulácie, ktorý pri správnom používaní, podľa rôznych odhadov, pomáha ušetriť 5 – 30 percent nákladov za kúrenie oproti používaniu ručných ventilov. A to už stojí za zamyslenie.

Ako funguje termostatická hlavica?

Termostatická hlavica je technicky nenáročné zariadenie, ktoré slúži na ovládanie hydraulického ventilu, na ktorom je nainštalovaná. Vo vnútri hlavice je malý valec naplnený väčšinou ľahko rozpínavou tekutinou (lieh alebo vosk). Pôsobením okolitého tepla sa kvapalina vo valci hlavice rozpína a pohybuje „piestom“. Vysunutím piesta sa zatlačí kužeľ ventilu a ten reguluje prísun tepla do radiátora.

Ako správne nastaviť termostatickú hlavicu?

Chybou pri používaní termostatických hlavíc býva príliš časté manipulovanie a zasahovanie do nastavenej teploty. Nastavte si požadovanú teplotu v byte na termostatickom ventile a nechajte systém, nech pracuje za vás.

Ďalšou chybou, ktorá tak trochu súvisí s tou prvou je, že v prípade, ak kúrenie zapíname v studenej miestnosti, snažíme sa nastavením najvyššieho stupňa na ventile „skrátiť čas“ na dostatočné vykúrenie miestnosti. Všeobecne však platí, že požadované teplo dosiahneme rovnako rýchlo, ak na hlavici nastavíme maximálnu teplotu alebo rovno teplotu, na ktorú chceme mať izbu vyhriatu.

Nedostatkom je aj úplné vypínanie vykurovania pri dlhšom opustení bytu. Ak sa chystáte domov na dlhú dobu opustiť, voľte na termostatickej hlavici symbol 1 alebo snehovú vločku. Zabezpečíte tak aspoň minimálny prietok média v systéme a zabránite zbytočnej strate energie pri príchode domov. Vykúrenie domácnosti z veľmi nízkej teploty môže v konečnom dôsledku „vymazať“ zamýšľané úspory. Nehovoriac o tom, že takouto manipuláciou môžete poškodiť radiátor.

Ako správne používať termostatickú hlavicu?

Dbajte na to, aby k hlavici voľne cirkuloval vzduch z miestnosti. Neprekrývajte ju závesom drevenými okenicami a podobne. Počítajte s tým, že za záclonou alebo závesom je odlišná teplota než v miestnosti.

Nezabúdajte na pravidelnú údržbu a vyregulovanie systému. Spoľahnite sa na našich odborníkov, ktorí vám okrem nastavenia vykurovacej sústavy môžu poradiť, ako systém správne používať.

Čo je hydraulické vyregulovanie?

Cieľom hydraulického vyregulovania vykurovacej sústavy je zabezpečiť rozdelenie prietokov vykurovacieho média tak, aby sa do každého miesta sústavy dostalo primerané množstvo tepla. Tým sa zabezpečí plánovaný odber tepla v každej miestnosti. Ako spotrebiteľ máte totiž právo odobrať toľko tepla, koľko potrebujete. Hydraulické vyváženie kúrenia má teda zabezpečiť bezproblémovú funkčnosť a regulovateľnosť pri akýchkoľvek prevádzkových stavoch, ktoré môžu vo vykurovacej sústave nastať.

Potrebujete pomôcť?Kontaktujte nás

KOMPLET s.r.o.

Trebišovská 3
821 02 Bratislava
Havarijná služba: 0905 610 190
tel.: 02 / 4342 7966
02 / 4342 7969
email: komplet@komplet.sk