Ako nahodiť ističe v byte

publikované: 10.5.2017, naposledy aktualizované: 3.10.2023

Čo robiť keď vypadne elektrika? Ako nahodiť ističe v byte? Nepanikárte, vo väčšine prípadov si viete nahodiť ističe, poradíme Vám ako.

Čo robiť keď vypadne elektrika?

Základom je nepanikáriť, zistiť čo sa stalo a pokúsiť sa zapnúť elektriku - nahodiť poistky/ističe v byte.

Nepanikáriť?

Najčastejšou chybou je, keď ľudia začnú panikáriť a neuvedomujú si, že výpadok elektriky nie je žiadna kritická chyba.

Ako zistíme čo sa stalo?

Pri zisťovaní sa musíme zamerať na to, či nejde elektrika len v niektorých miestnostiach alebo v celom byte. Ak nejde elektrika iba v niektorých miestnostiach, problém je určite iba v našom byte. Ak nejde elektrika v celom byte skontrolujte najprv, či ide elektrika v okolitých bytoch a na schodisku. Ak tam elektrika ide, je problém iba v našom byte na prívode. Ale ak nejde elektrika nikde, ani v susedných bytoch, resp. na sídlisku, potom bude výpadok väčšieho charakteru.

Ako si dokážem sama zapnúť elektriku?

V prípade, ak vypadla elektrika iba v niektorých miestnostiach, treba vypnúť všetky spotrebiče a svetlá, ktoré boli pred výpadkom zapnuté. V bytovej rozvodnici, ktorá je najčastejšie umiestnená pri vchodových dverách, bude vypadnutý jeden z ističov. Zistíme to tak, že tento istič má páčku smerom dole, pri starších ističoch ostane páčka hore, ale z ističa vyskočí signalizačný gombík. Pri nových ističoch stačí zdvihnúť páčku hore, pri starších ističoch musíme túto páčku dať najprv dole, potom naspäť hore. Ak istič opätovne vypne, ostal niektorý so spotrebičov zapnutý, alebo je problém s elektroinštaláciou. Do elektroinštalácie určite nezasahujte, na to je potrebný elektrikár, ktorý má prax a meracie prístroje.

Čo keď vypadla elektrika v celom byte?

Keď vypadla elektrika v celom byte, musíme skontrolovať hlavný istič. Aj v takomto prípade vypneme všetky spotrebiče a ideme k hlavnému ističu. Tento sa nenachádza v bytovej rozvodnici, ale tam, kde máme elektromer, najčastejšie v panelových domoch vonku na chodbe.

Ako postupovať keď nie je elektrika v celom dome?

V takom prípade treba kontaktovať, ktorá zabezpečí obnovenie dodávky elektriky. Pre takéto prípady by každý mal mať telefónne číslo niekde zapísané a po ruke. Hľadať kontakt na havarijnú službu keď vypadne elektrika je zväčša dosť ťažké.

Čo je najčastejšou príčinou výpadku elektriky?

Najčastejšou príčinou je preťaženie elektrických okruhov. Napríklad tým, že sa naraz pustia viaceré výkonné spotrebiče ako je práčka, umývačka riadu, mikrovlnka, vysávač, rýchlovarná kanvica, alebo fén. Aj keď sú tieto spotrebiče na viacerých okruhoch, všetky sa odberom stretnú na hlavnom ističi a ten preťažením vypne. Druhou bežnou príčinou býva porucha niektorého spotrebiča alebo svietidla.

Potrebujete pomôcť?Kontaktujte nás

KOMPLET s.r.o.

Trebišovská 3
821 02 Bratislava
Havarijná služba: 0905 610 190
tel.: 02 / 4342 7966
02 / 4342 7969
email: komplet@komplet.sk